Orecchiette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.3g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fabi Saa Fabi Saa, White Hominy Corn (Similarity score: 2.56)
- Falait Tartino Cuisto (Similarity score: 5.30)
- Président,lactalis Fromage Fondu Pour Tartine Président (Similarity score: 10.31)
- Los Amigos Tortilla Mfg Inc Corn Tortillas (Similarity score: 11.56)
- Udapa Patatas (Similarity score: 12.73)
- Kioene Cotolette Di Pollo (Similarity score: 13.84)
- Propos Nature Gommes Propolis Verte Bio (Similarity score: 14.86)
- Grillspeck Lard A Griller (Similarity score: 14.95)
- Franprix Pur Sirop D’érable (Similarity score: 15.02)
- Leader Price Sirop D'erable 100% Pur (Similarity score: 15.02)
- Filets De Maquereaux Fumés Au Poivre (Similarity score: 15.10)
- Kc Central Trading Co Kc Central Trading Co , Soybean With Shiitake Mushroom (Similarity score: 16.82)
- Bagel (Similarity score: 17.09)
- Arroz Integral Grano Largo (Similarity score: 17.67)
- Vermont Bread Company Whole Wheat Bread (Similarity score: 18.13)