Friendly Ice Cream Corp. Friendly's Peanut Butter Candy Pieces
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1182kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1182kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 6.1068702290076g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.11g |
| Saturated Fat | 8.3969465648855g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 52.38095238095253% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.4% |
| Saturated Fat Value | 8.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 106.870229007628mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 106.9mg |
| Sugars | 22.900763358779g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- S'more Yardage Premium Ice Cream (Similarity score: 6.94)
- Coop Lemon Cheesecake (Similarity score: 8.20)
- Three Twins Ice Cream Madagascar Vanilla Ice Cream Sandwiched Between Chocolate Wafers, Madagascar Vanilla (Similarity score: 11.16)
- Three Twins Organic Inc Organic Ice Cream Wafer Sandwiches (Similarity score: 11.16)
- Chocolate Eclair Ice Cream (Similarity score: 11.73)
- Cookie Butter Brown Sugar Cookie Flavored Ice Cream With Cinnamon Graham Swirl, Chocolatey Flakes And Speculoos Cookie Pieces, Cookie Butter (Similarity score: 11.83)
- Alden's Organic Chocolate Chip Ice Cream Sandwich (Similarity score: 11.90)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 12.29)
- Häagen Dazs Helado Macadamia Nut Brittle Häagen Dazs (Similarity score: 12.84)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.25)
- Gelatelli Topped Salted Caramel Brownie (Similarity score: 14.70)
- Coupe Profiteroles Caramel (Similarity score: 14.72)
- Rios Nougat Topped (Similarity score: 14.96)
- Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 15.51)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 16.64)
Ingredients List
- Milk
- Dextrose
- Contains 2% And Less Of
- E102
- E129
- Yellow 6 L
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup Candy
- Sugar
- Peanut
- Partially Hydrogenated Vegetable Oils
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)