Rios Nougat-Topped
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1181kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1181kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.6333333333333333 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.6 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 8.6g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 53.41614906832297% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.4% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 18 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 29.7g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelatelli Topped Salted Caramel Brownie (Similarity score: 1.84)
- Cookie Butter Brown Sugar Cookie Flavored Ice Cream With Cinnamon Graham Swirl, Chocolatey Flakes And Speculoos Cookie Pieces, Cookie Butter (Similarity score: 10.87)
- Alden's Organic Chocolate Chip Ice Cream Sandwich (Similarity score: 13.29)
- Nestle Cono De Helado Sabor A Trufa Con Salsa De Cacao (Similarity score: 13.37)
- Coop Lemon Cheesecake (Similarity score: 13.55)
- Coupe Profiteroles Caramel (Similarity score: 13.84)
- S'more Yardage Premium Ice Cream (Similarity score: 14.59)
- Friendly Ice Cream Corp Friendly's Peanut Butter Candy Pieces (Similarity score: 14.96)
- Three Twins Organic Inc Organic Ice Cream Wafer Sandwiches (Similarity score: 15.07)
- Three Twins Ice Cream Madagascar Vanilla Ice Cream Sandwiched Between Chocolate Wafers, Madagascar Vanilla (Similarity score: 15.07)
- Leader Price Bûche Glacee Banquise (Similarity score: 17.07)
- Private Selection Denali Extreme Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 17.87)
- Good Humor, Unilever Ice Cream King Cone (Similarity score: 18.78)
- Real Premium S'mores Ice Cream, S'mores (Similarity score: 19.54)
- Yarnell's Yarnell's, Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 19.79)