Friendly Ice Cream Corp. Ice cream bars
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.79g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.79g |
| Saturated Fat | 8.93g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 45.46843177189409% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.5% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 19.64g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's P B Cookies Non Dairy (Similarity score: 8.73)
- Mercadona Leche Frita (Similarity score: 10.30)
- Frollini Rustici (Similarity score: 15.95)
- Royal Wine Corporation Rebecca & Rose, Blondie Crunch (Similarity score: 16.83)
- Consum Cono (Similarity score: 16.97)
- Ben & Jerry's,unilever New York Super Fudge Chunk Ice Cream (Similarity score: 17.87)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 18.27)
- Nobbly Bobbly Ice Lollies (Similarity score: 19.07)
- S'mores Graham Cracker Ice Cream With Milk Chocolate Chips & Marshmallows, S'mores (Similarity score: 19.83)
- Häagen Dazs Vanilla Swiss Almond Ice Cream (Similarity score: 20.11)
- Copa Banana Ice Cream With English Walnuts And Chocolate Chunks (Similarity score: 20.52)
- Cadbury Dairy Milk Buttons (Similarity score: 21.20)
- Thiriet Mes 4 Exquis Façon Rocher (Similarity score: 21.51)
- Ben & Jerry's,unilever New York Super Fudge Chunk Chocolate Ice Cream With White & Dark Fudge Chunks, Pecans, Walnuts & Fudge Covered Almonds, New York Super Fudge Chunk (Similarity score: 22.16)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Mini Pots The Vanilla Cool Lection 4x100ml (Similarity score: 22.29)
Ingredients List
- Soya Oil
- Coconut Oil
- Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Soya Lecithin
- Salt
- Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)