Cadbury Dairy Milk Buttons
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1195kj (286 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1195kj (286 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 8.7g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 56.49350649350649% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.5% |
| Saturated Fat Value | 8.7g |
| Score | 17 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 28.3g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Normande Aux Poires (Similarity score: 9.78)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 10.32)
- Ben & Jerry's,unilever New York Super Fudge Chunk Ice Cream (Similarity score: 10.67)
- Nobbly Bobbly Ice Lollies (Similarity score: 11.04)
- Thiriet Mes 4 Exquis Façon Rocher (Similarity score: 11.71)
- Ice Cream (Similarity score: 11.75)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Mini Pots The Vanilla Cool Lection 4x100ml (Similarity score: 12.34)
- Oberweis Ice Cream (Similarity score: 12.71)
- Nestlé Extrême Menthe Chocolat Pépites De Chocolat (Similarity score: 13.17)
- Delizza Delizza, Belgian Mini Eclairs, Strawberry (Similarity score: 13.17)
- Tarte Poires Amandes E Leclerc (Similarity score: 13.66)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 13.66)
- Tarte Poires Amandes (Similarity score: 13.66)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 13.66)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 13.66)
Ingredients List
- Water
- Emulsifier
- Pork Gelatin
- Whey
- Stabiliser
- Dehydrated Glucose Syrup
- Acidity Regulator
- Salt
- Milk Chocolate
- Condensed Skimmed Milk
- Sugar
- Buttermilk
- Palm Oil
- Cream
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Modified Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)