Thiriet Mes 4 Exquis Façon Rocher
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1199kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1199kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.199999999999999 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 9.3g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 58.12500000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.1% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 9.26)
- Delizza Delizza, Belgian Mini Eclairs, Strawberry (Similarity score: 10.22)
- Ben & Jerry's,unilever New York Super Fudge Chunk Ice Cream (Similarity score: 10.58)
- Nestlé Extrême Menthe Chocolat Pépites De Chocolat (Similarity score: 10.96)
- Tarte Poires Amandes (Similarity score: 11.50)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 11.50)
- Tarte Poires Amandes E Leclerc (Similarity score: 11.50)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 11.50)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 11.50)
- Cadbury Dairy Milk Buttons (Similarity score: 11.71)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Chocolate Caramelized Oat, Chocolate Caramelized Oat (Similarity score: 12.66)
- Ice Cream (Similarity score: 13.16)
- Nobbly Bobbly Ice Lollies (Similarity score: 14.58)
- Tarte Normande Aux Poires (Similarity score: 14.79)
- Häagen Dazs Vanilla Swiss Almond Ice Cream (Similarity score: 15.08)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Sugar
- Almond
- Lactose And Milk Proteins
- Vegetable Fat
- Biscuit
- Skimmed Milk Powder
- Dextrose
- Cocoa Powder
- Vegetable Fiber
- Fresh Cream
- Emulsifier
- Thickener
- E412
- Gelling Agent
- Colour
- Natural Flavouring
- Milk Chocolate
- Sugar
- Whole Milk Powder
- Butterfat
- Emulsifier
- Natural Vanilla Flavouring
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)