Friendly's Friendly's, ice cream cone, vanilla krunch
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1226kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1226kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.26g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.26g |
| Saturated Fat | 9.78g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25755584756898% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 9.8g |
| Score | 17 |
| Sodium | 125mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 125mg |
| Sugars | 26.09g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rich Products Corp Creamy Vanilla Ice Cream, Rippled With Caramel & Crushed Praline Pecans, On A Fudge Topped Chocolate Cookie Crust, With Whipped Topping, Caramel Drizzle & Chocolate Flavored Drizzle Sundae Premium Ice Cream Cake, Caramel Turtle (Similarity score: 7.25)
- Haagen Dazs Pot Crème Glacée Cookie Dough Chip (Similarity score: 10.51)
- Kroger Banana Cream Pie (Similarity score: 14.86)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Spiced Pecan Turtle, Spiced Pecan Turtle (Similarity score: 15.75)
- Churro Tons Of Toppings Buried In Soft Ice Cream, Churro (Similarity score: 15.91)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream Dipped In A Milk Chocolate Flavored Coating All Inside A Crunchy Sugar Big Cones (Similarity score: 16.62)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chocolate Reduced Fat Ice Cream Dipped In A Milk Chocolate Flavored Coating All Inside A Crunchy Chocolate Sugar Cone, Chocolate (Similarity score: 16.75)
- Cheesecake (Similarity score: 18.65)
- Mochi Té Matcha (Similarity score: 18.65)
- Haagen Daz Haagen Dazs Caramel Cone Ice Cream (Similarity score: 18.69)
- Uncle Harry's Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 19.08)
- Big Swirls Vanilla Cone Ice Cream (Similarity score: 19.19)
- Mondelez Oreo Eis Im Becher, Oreo Keksstücke Und Weiße Scho (Similarity score: 19.82)
- Belmont Cheesecake (Similarity score: 21.50)
- Peanut Butter Fudge Swirl Ice Cream (Similarity score: 22.46)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Sugar
- Soya Oil
- Palm Oil
- Soya Lecithin
- Salt
- E150
- Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)