Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Chocolate reduced fat ice cream dipped in a milk chocolate flavored coating all inside a crunchy chocolate sugar cone, chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.71g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.71g |
| Saturated Fat | 10.59g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 10.6g |
| Score | 17 |
| Sodium | 124mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 124mg |
| Sugars | 24.71g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream Dipped In A Milk Chocolate Flavored Coating All Inside A Crunchy Sugar Big Cones (Similarity score: 2.42)
- Big Swirls Vanilla Cone Ice Cream (Similarity score: 8.98)
- Uncle Harry's Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 9.80)
- Despar,spar Biscottotondo (Similarity score: 14.11)
- Caramel Cone Ice Cream (Similarity score: 16.39)
- Friendly's Friendly's, Ice Cream Cone, Vanilla Krunch (Similarity score: 16.75)
- Haagen Daz Haagen Dazs Caramel Cone Ice Cream (Similarity score: 17.41)
- Haagen Dazs Pot Crème Glacée Cookie Dough Chip (Similarity score: 20.33)
- Rich Products Corp Creamy Vanilla Ice Cream, Rippled With Caramel & Crushed Praline Pecans, On A Fudge Topped Chocolate Cookie Crust, With Whipped Topping, Caramel Drizzle & Chocolate Flavored Drizzle Sundae Premium Ice Cream Cake, Caramel Turtle (Similarity score: 20.38)
- Wafer With Fudge Frozen Dairy Dessert Cones, Wafer With Fudge (Similarity score: 20.56)
- Leader Price 4 Cônes Crème Brûlée (Similarity score: 20.68)
- Sundae Ice Cream Cone (Similarity score: 20.74)
- Eskigel 6 Coni Al Caffe (Similarity score: 21.05)
- Nestlé Extreme Gold Chocolate (Similarity score: 21.07)
- Smicy,marque Repère Bâtonnets Vanille Chocolat X 12 (Similarity score: 21.11)
Ingredients List
- Milk
- Contains 2% And Less Of Cocoa Butter
- Cocoa Processed With Alkali
- Cocoa
- Chocolate
- Natural Flavouring
- Soya Oil
- Modified Starch
- Artificial Flavouring
- Oat Fibre
- Hydrogenated Coconut Oil
- Sugar
- Canola Oil
- E410
- E466
- E407
- E471
- Salt
- Soya Lecithin
- Retinyl Palmitate
- Skimmed Milk
- Wheat Flour
- Cream
- Coconut Oil
- Corn Syrup
- Whey
- Buttermilk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)