Rich Products Corp Creamy vanilla ice cream, rippled with caramel & crushed praline pecans, on a fudge-topped chocolate cookie crust, with whipped topping, caramel drizzle & chocolate flavored drizzle sundae premium ice cream cake, caramel turtle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1222kj (293 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1222kj (293 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 9.38g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64.33470507544583% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 18 |
| Sodium | 127mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 127mg |
| Sugars | 28.12g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Friendly's Friendly's, Ice Cream Cone, Vanilla Krunch (Similarity score: 7.25)
- Kroger Banana Cream Pie (Similarity score: 10.06)
- Churro Tons Of Toppings Buried In Soft Ice Cream, Churro (Similarity score: 15.16)
- Haagen Dazs Pot Crème Glacée Cookie Dough Chip (Similarity score: 15.56)
- Cheesecake (Similarity score: 17.44)
- Mochi Té Matcha (Similarity score: 17.44)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Spiced Pecan Turtle, Spiced Pecan Turtle (Similarity score: 17.88)
- Lidl Les Surgelés Éclairs Café (Similarity score: 19.91)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream Dipped In A Milk Chocolate Flavored Coating All Inside A Crunchy Sugar Big Cones (Similarity score: 20.21)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chocolate Reduced Fat Ice Cream Dipped In A Milk Chocolate Flavored Coating All Inside A Crunchy Chocolate Sugar Cone, Chocolate (Similarity score: 20.38)
- Gelatelli Strawberry Crisp (Similarity score: 21.13)
- Haagen Daz Haagen Dazs Caramel Cone Ice Cream (Similarity score: 21.42)
- Mondelez Oreo Eis Im Becher, Oreo Keksstücke Und Weiße Scho (Similarity score: 21.52)
- Tres Pupusas Llc Cheesecake (Similarity score: 23.14)
- Big Swirls Vanilla Cone Ice Cream (Similarity score: 23.41)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Pecan Nut
- Cocoa Alkali Processed
- Condensed Skimmed Milk
- Cocoa
- Margarine
- Modified Corn Starch
- Hydrogenated Coconut Oil
- Soya Oil
- Colored With
- Sugar
- Whey
- Corn Flour
- E500ii
- Palm Kernel Oil
- Salt
- Coconut Oil
- Natural Flavouring
- Butter
- Soya Lecithin
- E471
- Cream
- Cocoa Paste
- To Preserve Freshness
- E410
- Sodium Caseinate
- Artificial Flavouring
- E330
- E466
- E435
- E475
- Soy Protein Isolate
- Corn Syrup
- Carbohydrate Gum
- E412
- E415
- Wheat Flour
- Condensed Skimmed Milk
- High Fructose Corn Syrup
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Palm Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)