Friendly's Sundae Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.94g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.94g |
| Saturated Fat | 4.41g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 54.51174289245982% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.5% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 74mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 74mg |
| Sugars | 28.68g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.68g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Erhard Bûche Glacée Tradition Façon Omelette Norvégienne (Similarity score: 5.90)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Ice Cream Birthday Cake (Similarity score: 10.26)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 11.02)
- Meijer Meijer, Ice Cream, Praline Pecan (Similarity score: 13.23)
- Snickers, Light Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 14.51)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 14.86)
- Rocky Road Chocolate Ice Cream, Marshmallow Pieces And Chopped Almonds, Rocky Road (Similarity score: 14.96)
- Tarte Normande (Similarity score: 15.29)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 15.29)
- Dreyers, Frozen Custard, Strawberry Shortcake (Similarity score: 15.32)
- Premium Classic Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Classic Chocolate Chip (Similarity score: 15.47)
- Gelato Nocciolata (Similarity score: 15.49)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.53)
- Purple Cow Brownie S'mores Premium Ice Cream (Similarity score: 15.53)
- Three Twins Ice Cream Organic Ice Cream With Cookies (Similarity score: 15.79)
Ingredients List
- Sugar
- Whey Protein
- Whey
- Partially Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Natural And Artificial Flavouring
- High Fructose Corn Syrup
- Dextrose
- Salt
- Soya Lecithin
- E296
- E471
- Milk
- E412
- E415
- E127
- E500ii
- Vanilla Extract
- Fruit
- Vegetable Juice
- Sodium Caseinate
- Carbohydrate Gum
- E435
- Skimmed Milk
- Soy Protein Isolate
- E475
- Sodium Citrate
- Beetroot Juice
- E330
- E407
- E160b
- E100
- Cream
- Wheat Flour
- Strawberry
- Corn Syrup
- Corn Starch
- Partially Hydrogenated Highly Refined Soybean Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)