Rocky road chocolate ice cream, marshmallow pieces and chopped almonds, rocky road
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.41g |
| Saturated Fat | 7.35g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 55.51359516616314% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 74mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 74mg |
| Sugars | 19.12g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- New Orleans Ice Cream Co All Natural Ultra Premium Ice Cream (Similarity score: 6.56)
- Dreyers, Frozen Custard, Strawberry Shortcake (Similarity score: 8.31)
- Baskin Robbins Mint Chocolate Chip Ice Cream With Semi Sweet Chocolate Chips, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 9.02)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 9.04)
- Stranger Things Mind Flayer Mint Ice Cream With Chocolate Chips, Mint (Similarity score: 9.13)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Ice Cream Birthday Cake (Similarity score: 9.45)
- Premium Classic Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Classic Chocolate Chip (Similarity score: 9.77)
- Real Ice Cream (Similarity score: 10.41)
- Snickers, Light Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 11.33)
- Green Tea Ice Cream With Mochi Bits, Green Tea (Similarity score: 12.09)
- Meijer Meijer, Ice Cream, Praline Pecan (Similarity score: 12.11)
- Blue Marble Organic Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 12.16)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 12.46)
- Three Twins Ice Cream Organic Ice Cream With Cookies (Similarity score: 12.66)
- Erhard Bûche Glacée Tradition Façon Omelette Norvégienne (Similarity score: 13.08)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Guar Gu
- Cream
- Sugar
- Marshmallow
- Almonds Pieces
- Cocoa
- Corn Syrup
- Whey
- Contains 2% And Less Of Mono And Diglycerides
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)