Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.41g |
| Saturated Fat | 5.88g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 57.14285714285715% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 22.06g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thrifty Pistachio Nut Ice Cream (Similarity score: 8.02)
- Leclerc Flan Nature (Similarity score: 8.46)
- Frozen Almond Milk Dessert (Similarity score: 9.93)
- Doughing Me, Doughing You Gelato, Doughing Me, Doughing You (Similarity score: 10.17)
- Chocolate Chip Cookie Dough Flavored Ice Cream With Cookie Dough And Chocolate Chips (Similarity score: 10.38)
- Frozen Yogurt (Similarity score: 10.52)
- Crown Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 10.81)
- E Leclerc Tarte Myrtilles (Similarity score: 11.36)
- Tin Roof Sundae Ice Cream, Tin Roof Sundae (Similarity score: 11.55)
- Butter Pecan Flavored Ice Cream Blended With Pecan Pieces, Butter Pecan (Similarity score: 12.37)
- Moonpie Marshmallow Graham Flavored Ice Cream Swirled With Fudge And Graham Flavored Crunch Pieces (Similarity score: 12.81)
- Food Club Cookies 'n Cream Premium Ice Cream, Cookies 'n Cream (Similarity score: 13.00)
- Edy's, Frozen Custard, Mint Cookies N' Cream (Similarity score: 13.19)
- Boncolac Tarte Aux Pommes, Bio, Prédécoupée En 12 Parts, Marque Boncolac (Similarity score: 13.27)
- Roundy's Ice Cream (Similarity score: 13.33)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E412
- E516
- E410
- E407
- Artificial Vanilla
- Cream
- Chocolate Ripple
- Sugar
- Chocolate Coated Peanuts
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)