Frozen custard, salted caramel pretzel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.04g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.04g |
| Saturated Fat | 6.06g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 130mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 130mg |
| Sugars | 26.26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 8.79)
- Signature Select, Safeway Inc Ice Cream (Similarity score: 10.53)
- Southern Home, Bruno's Supermarkets Inc Southern Home, Ice Cream (Similarity score: 10.82)
- Fraisier (Similarity score: 12.38)
- Éclair Panache X2 Décongeler (Similarity score: 12.42)
- Chocolate Flavored Covered Cashews In Dark Chocolate Ice Cream With Caramel Swirl, Bear Tracks (Similarity score: 13.35)
- Thrifty Payless Inc Thrifty, Ice Cream, Original Pecan Praline (Similarity score: 14.12)
- Kolonihagen Salt Karamell (Similarity score: 14.38)
- Rite Aid Corporation Ice Cream (Similarity score: 14.91)
- Signature Select, Safeway Inc Toffee Flavored Ice Cream (Similarity score: 15.18)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 15.76)
- Ice Cream (Similarity score: 16.60)
- Eclairs Au Café (Similarity score: 16.80)
- Eclair Au Café (Similarity score: 16.80)
- Eclair Café (Similarity score: 16.80)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E412
- Cream
- Sugar
- Salted Caramel Swirl
- Chocolaty Covered Pretzel Pieces
- Egg Yolk
- Whey
- Tapioca Starch
- E440a
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)