Toft's, Toft Dairy Inc. Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.99g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.99g |
| Saturated Fat | 6.72g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.30622009569377% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 127mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 127mg |
| Sugars | 20.9g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rite Aid Corporation Ice Cream (Similarity score: 4.15)
- Thrifty Payless Inc Thrifty, Ice Cream, Original Pecan Praline (Similarity score: 4.56)
- Ice Cream (Similarity score: 5.84)
- Pecan Praline Ice Cream (Similarity score: 9.24)
- Cookies 'n Cream Delicious Vanilla Flavored Ice Cream With Chocolate Cookie Pieces, Cookies 'n Cream (Similarity score: 11.51)
- Acme Fresh Market Ice Cream (Similarity score: 11.51)
- Tarte Aux Pommes E Leclerc (Similarity score: 11.52)
- Ice Cream (Similarity score: 11.70)
- Harris Teeter Ice Cream (Similarity score: 12.20)
- Ingles Markets Inc Ingles Best, Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 13.28)
- Oregon Ice Cream Salted Caramel Ice Cream (Similarity score: 14.14)
- Tarte Au Pomme (Similarity score: 15.31)
- Deluxe New York Cheese Cake (Similarity score: 15.67)
- Frozen Custard, Salted Caramel Pretzel (Similarity score: 15.76)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.99)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- Cookies
- Stabiliser
- Natural And Artificial Flavors And Annatto
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)