Thrifty Payless Inc. Thrifty, Ice Cream, Original Pecan Praline
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.99g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.99g |
| Saturated Fat | 6.72g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.30622009569377% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 127mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 127mg |
| Sugars | 23.88g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 4.56)
- Rite Aid Corporation Ice Cream (Similarity score: 5.83)
- Pecan Praline Ice Cream (Similarity score: 9.35)
- Ice Cream (Similarity score: 9.62)
- Ingles Markets Inc Ingles Best, Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 11.74)
- Cookies 'n Cream Delicious Vanilla Flavored Ice Cream With Chocolate Cookie Pieces, Cookies 'n Cream (Similarity score: 13.08)
- Acme Fresh Market Ice Cream (Similarity score: 13.08)
- Ice Cream (Similarity score: 13.25)
- Tarte Aux Pommes E Leclerc (Similarity score: 13.42)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.49)
- Oregon Ice Cream Salted Caramel Ice Cream (Similarity score: 13.93)
- Frozen Custard, Salted Caramel Pretzel (Similarity score: 14.12)
- Harris Teeter Ice Cream (Similarity score: 14.54)
- Signature Select, Safeway Inc Ice Cream (Similarity score: 15.11)
- Ingles Premium Ice Cream (Similarity score: 15.93)
Ingredients List
- Cream
- E490
- Water
- Pure Vanilla Extract
- Natural And Artificial Flavouring
- E150a
- Salt
- E490
- Water
- E433
- E160b
- Skimmed Milk
- Turmeric Added As Color
- Potasium Hydroxide
- Water
- Sugar
- Corn Syrup
- Marble Cream Caramel
- Pecan Pralines
- Whey
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)