Frozen Dairy Dessert Sandwich
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 57.14285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 10 |
| Sodium | 193.04mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 193mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leclerc Eclair *6 (Similarity score: 9.75)
- Turkey Hill Salted Caramel Ice Cream (Similarity score: 13.46)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream (Similarity score: 15.29)
- Asorted Donut Holes (Similarity score: 18.40)
- Häagen Dazs Crème Glacée En Pots (Similarity score: 19.02)
- Tropezienne Vanille (Similarity score: 19.45)
- Eclairs Au Café (Similarity score: 19.46)
- Smooth & Creamy Peanut Butter Premium Ice Cream With Chocolate Chips And Peanut Butter Cup Pieces (Similarity score: 21.54)
- Pie (Similarity score: 22.59)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 23.53)
- Leclerc Crêpes Maison (Similarity score: 24.03)
- Ice Cream (Similarity score: 24.08)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 24.12)
- Crêpes Nature (Similarity score: 25.13)
- Lemon Meringue Pie, Lemon Meringue (Similarity score: 25.30)
Ingredients List
- Whey
- Monoglycerides
- E466
- E407
- E160b
- Artificial Flavouring
- E150a
- Salt
- Sandwich Wafers
- Sugar
- Corn Syrup
- Cream
- Tapioca Maltodextrin
- Propylene Glycol Monostearate
- Skimmed Milk
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)