Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 44.404332129963905% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.4% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 185mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 185mg |
| Sugars | 18.46g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cyrus O'leary's Banana Cream Pie, Banana (Similarity score: 8.44)
- Lemon Meringue Pie (Similarity score: 11.58)
- Smooth & Creamy Peanut Butter Premium Ice Cream With Chocolate Chips And Peanut Butter Cup Pieces (Similarity score: 11.60)
- Tropics Ice Cream (Similarity score: 11.95)
- Asorted Donut Holes (Similarity score: 12.25)
- Lemon Meringue Pie, Lemon Meringue (Similarity score: 17.20)
- Eclairs Au Café (Similarity score: 18.53)
- Culinary Circle Gelato (Similarity score: 19.23)
- Flan Nature (Similarity score: 22.39)
- Leclerc Crêpes Maison (Similarity score: 22.44)
- Frozen Dairy Dessert Sandwich (Similarity score: 24.08)
- Leclerc Eclair *6 (Similarity score: 24.18)
- Flan Nature ×2 (Similarity score: 25.87)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 26.62)
- Gelato (Similarity score: 26.95)
Ingredients List
- Cream
- E412
- E516
- E410
- E150a
- E407
- Sweet Cream Buttermilk
- Corn Syrup
- Sugar
- Pecan Nut
- Whey
- Natural Flavouring
- E471
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)