Asorted donut holes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962.0kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.0g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 45.45454545454545% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.5% |
| Saturated Fat Value | 5.0g |
| Score | 10 |
| Sodium | 190.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 190.0mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 12.25)
- Lemon Meringue Pie (Similarity score: 15.93)
- Smooth & Creamy Peanut Butter Premium Ice Cream With Chocolate Chips And Peanut Butter Cup Pieces (Similarity score: 16.89)
- Frozen Dairy Dessert Sandwich (Similarity score: 18.40)
- Cyrus O'leary's Banana Cream Pie, Banana (Similarity score: 18.73)
- Lemon Meringue Pie, Lemon Meringue (Similarity score: 20.64)
- Eclairs Au Café (Similarity score: 20.83)
- Tropics Ice Cream (Similarity score: 21.16)
- Leclerc Eclair *6 (Similarity score: 21.22)
- Turkey Hill Salted Caramel Ice Cream (Similarity score: 23.73)
- Leclerc Crêpes Maison (Similarity score: 25.36)
- Lotte Pepero Original Stick Biscuit & Chocolate (Similarity score: 25.67)
- Pie (Similarity score: 26.24)
- Classic Pie Mushroom (Similarity score: 27.40)
- Pastels De Nata (Similarity score: 27.61)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Mono And Diglycerides With Bht And Citric Acid To Help Protect Flavor
- Whole Egg
- Skimmed Milk Powder
- E281
- Milk Protein Concentrate
- Vital Wheat Gluten
- Wheat Starch
- E202
- Natural Flavouring
- Wheat Germ
- Water
- E466
- E481
- Soya Lecithin
- Tapioca Corn Dextrin
- E412
- E160b
- E100
- E416
- Enzyme
- Wheat Flour
- Palm Oil
- E415
- Cinnamon
- Powdered Sugar
- Cinnamon Powder
- Sugar
- Soya Oil
- Contains 2% And Less Of
- Raising Agent
- Dextrose
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)