Frozen desert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.71g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.71g |
| Saturated Fat | 9.52g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 49.97375328083989% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 190mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 190mg |
| Sugars | 21.9g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Private Selection Tres Leghes Cake (Similarity score: 7.55)
- Chocolate Vanilla Twist Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream With Fudge Swirl Between Chocolate And Vanilla Cookies, Chocolate Vanilla Twist (Similarity score: 15.10)
- Safeway Inc Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With Chocolaty Cookie Pieces & Chocolaty Wafers Sandwiches, Cookies 'n Cream (Similarity score: 19.03)
- 100% Lactose Free Ice Cream (Similarity score: 19.75)
- The Bakery Apple Pie (Similarity score: 19.90)
- La Fabrick À Gâteaux Gâteau Basque À La Crème (Similarity score: 20.04)
- Dean's Superscoops Wafers Sandwiches (Similarity score: 20.32)
- Mint Chocolate Twist Reduced Fat Ice Cream With Fudge Swirl Between Chocolate Chip Cookies Drizzled With Green Candy Ribbon Sandwiches (Similarity score: 20.59)
- Fine Ice Creams (Similarity score: 21.40)
- Häagen Dazs Chocolate Salted Caramel (Similarity score: 22.25)
- 3 Fellers Apple Pie (Similarity score: 22.97)
- Inspired By Happiness Dreamin' Of Strawberries Delicious, Melt In Your Mouth White Chocolate Shortcake Layered With Succulent Strawberry Fruit Filling Topped With Real Whipped Cream And White Chocolatey Drizzle , Dreamin' Of Strawberries (Similarity score: 22.99)
- Mini Tropezienne Nature (Similarity score: 23.21)
- Pie (Similarity score: 23.35)
- U Saveurs, U Mini Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 23.63)
Ingredients List
- Coconut Cream
- Cashew Nuts
- Coconut Oil
- Cocoa Butter
- Cane Sugar
- Peanut Butter
- Askinosie Chocolate
- Carob Bean
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)