Fine ice creams
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.31g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.31g |
| Saturated Fat | 10.62g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 10.6g |
| Score | 19 |
| Sodium | 195mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 195mg |
| Sugars | 18.58g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Inspired By Happiness Dreamin' Of Strawberries Delicious, Melt In Your Mouth White Chocolate Shortcake Layered With Succulent Strawberry Fruit Filling Topped With Real Whipped Cream And White Chocolatey Drizzle , Dreamin' Of Strawberries (Similarity score: 13.02)
- Jessie Lord Bakery Llc Dutch Apple Pie (Similarity score: 15.52)
- Panarama Inc Strawberry Cheesecake (Similarity score: 16.28)
- Ice Cream (Similarity score: 17.51)
- Chudleigh's Blossoms Pie (Similarity score: 19.57)
- Frozen Desert (Similarity score: 21.40)
- Private Selection Tres Leghes Cake (Similarity score: 21.82)
- Häagen Dazs Salted Caramel (Similarity score: 22.33)
- Häagen Dazs Salted Caramel Beurre Salé (Similarity score: 22.33)
- Cedar Crest Specialties Inc Peanut Butter Cup Ice Cream (Similarity score: 22.65)
- 100% Lactose Free Ice Cream (Similarity score: 23.13)
- Lemon Zest Cheesecake (Similarity score: 23.28)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 23.32)
- Ice Cream Sandwiches With Vanilla Flavored Ice Cream, Chocolate Chips & Chocolate Wafers (Similarity score: 23.32)
- Triple Berry Blossoms Flaky, Sugar Glazed Pastry Folded Around Freshly Peeled Northern Spy Apples, Blueberries, Blackberries And Raspberries, Triple Berry (Similarity score: 23.43)
Ingredients List
- Cream
- Milk
- Cane Sugar
- Non Fat Milk Solids
- Egg Yolk
- Peanut
- Peanut Oil
- Salt
- Guittard Bittersweet Chocolate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)