Gifford's Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.94g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.94g |
| Saturated Fat | 7.35g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 17 |
| Sodium | 191mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 191mg |
| Sugars | 29.41g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.41g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Seaside Caramel Ice Cream, Seaside Caramel (Similarity score: 8.02)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 13.90)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream, Salted Caramel Craze (Similarity score: 15.59)
- Tarte Au Flan Patissier (Similarity score: 16.37)
- Klondike, Unilever Ice Cream Between Two Chocolate Wafers (Similarity score: 16.89)
- Klondike, Unilever Sandwiches (Similarity score: 16.89)
- Tres Leches Style Bar Cake (Similarity score: 17.07)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 17.87)
- Ice Cream (Similarity score: 18.82)
- Greek Yogurt Fruit Dip (Similarity score: 19.26)
- Tres Leches Style Soaked Sponge Cake Topped With Whipped Icing And Cake Crumbs, Tres Leches (Similarity score: 19.42)
- Hp Hood Llc Coffee Creamer (Similarity score: 19.46)
- Hp Hood Llc Baileys, Coffee Creamer, Chocolatini (Similarity score: 19.46)
- Hp Hood Llc Baileys, Coffee Creamer, Hazelnut (Similarity score: 19.46)
- Hp Hood Llc Bailey's, Coffee Creamer, Creme Brulee (Similarity score: 19.46)
Ingredients List
- Cream
- Natural Flavouring
- Milk
- Nonfat Dried Milk
- Whey
- Dextrose
- Milk
- Nonfat Dried Milk
- Whey
- Dextrose
- Soya Lecithin
- Sugar
- E412
- E415
- E407
- Vanilla
- Vanilla Bean Spices
- Caramel Ripple
- Corn Syrup
- Chocolate Coated Cookie Pieces
- Coconut Oil
- Cocoa
- Cocoa
- Soya Lecithin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)