Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 7.03g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25959780621572% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 203mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 203mg |
| Sugars | 26.56g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.56g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream, Salted Caramel Craze (Similarity score: 12.91)
- Tres Leches Style Soaked Sponge Cake Topped With Whipped Icing And Cake Crumbs, Tres Leches (Similarity score: 13.55)
- Fruit Dip (Similarity score: 13.58)
- Hp Hood Llc Baileys, Coffee Creamer, Toffee Almond Cream (Similarity score: 13.64)
- Hp Hood Llc Baileys, Coffee Creamer, Hazelnut (Similarity score: 13.64)
- Hp Hood Llc Bailey's, Coffee Creamer, Creme Brulee (Similarity score: 13.64)
- Hp Hood Llc Baileys, Coffee Creamer, Chocolatini (Similarity score: 13.64)
- Hp Hood Llc Coffee Creamer (Similarity score: 13.64)
- Hp Hood Llc Bailey's, Coffee Creamer, Cinnamon Dolce (Similarity score: 13.64)
- E Leclerc Mille Feuilles (Similarity score: 18.61)
- Gifford's Ice Cream (Similarity score: 18.82)
- Seaside Caramel Ice Cream, Seaside Caramel (Similarity score: 21.40)
- Leclerc Crepe Nature X4 (Similarity score: 21.97)
- Jc's Nudies Salted Caramel Frozen Cream Dessert Pops (Similarity score: 22.63)
- Jc's Nudies Cream Dessert Pops (Similarity score: 22.63)
Ingredients List
- Milk
- Salt
- Butter
- E471
- E440a
- E466
- Natural And Artificial Flavouring
- Cocoa Processed With Alkali
- E500ii
- Colour
- Sea Salt
- Cream
- Soya Lecithin
- E412
- Vanilla
- Sugar
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Whey
- Sweetened Condensed Milk
- Water
- Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)