Hudsonville Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 7.03g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25959780621572% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 26.56g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.56g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Au Flan Patissier (Similarity score: 11.73)
- Greek Yogurt Fruit Dip (Similarity score: 11.78)
- Seaside Caramel Ice Cream, Seaside Caramel (Similarity score: 11.95)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 13.91)
- Tres Leches Style Bar Cake (Similarity score: 14.02)
- Ht Traders Ht Traders, Gelato, Sea Salt Caramel (Similarity score: 14.58)
- Tropics Ice Cream (Similarity score: 15.52)
- Klondike, Unilever Ice Cream Between Two Chocolate Wafers (Similarity score: 15.93)
- Klondike, Unilever Sandwiches (Similarity score: 15.93)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée Au Caramel, Au Beurre Et Au Sel De Guérande Avec Morceaux Et Sauce Au Caramel (Similarity score: 16.80)
- Picard 4 Pasteis De Nata (Similarity score: 17.18)
- The Bakery Baked With Pride Treats For Two (Similarity score: 17.60)
- Gifford's Ice Cream (Similarity score: 17.87)
- Leclerc 2 Éclairs Café (Similarity score: 18.12)
- Casino Eclairs Café (Similarity score: 18.12)
Ingredients List
- Milk
- Salt
- Butter
- E471
- E440a
- Natural Flavouring
- E466
- Cocoa Processed With Alkali
- E500ii
- E412
- E433
- Sugar
- Artificial Flavouring
- E150a
- Sea Salt
- Soya Lecithin
- E160b
- E407
- Cream
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Whey
- Coconut Oil
- Sweetened Condensed Milk
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)