Gildo Rachelli Profiteroles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1167kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1167kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.9g |
| Saturated Fat | 6.6g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 47.14285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.1% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 8.31)
- Crous Languedoc Roussillon Tarte Citron Meringuée (Similarity score: 11.70)
- Reese's Reese's Snack Mix (Similarity score: 12.71)
- Nestle, Toll House, Ice Cream, Chocolate Peanut Butter Cup (Similarity score: 13.35)
- Pierre's Signature Vanilla Ice Cream (Similarity score: 13.74)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 14.88)
- Migros Ice Sandwich (Similarity score: 16.04)
- Tropézienne (Similarity score: 17.25)
- Tropézienne (Similarity score: 17.51)
- Gü Fraise Framboise (Similarity score: 18.48)
- Western Family, Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream (Similarity score: 19.20)
- Raison D'etre Bakery Perfectly Delicious, Banana Loaf Cake (Similarity score: 19.34)
- Denali, Cherry Flavored Premium Ice Cream With Cherry Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Cherry Moose Tracks (Similarity score: 19.46)
- Gelatelli Confiture De Lait (Similarity score: 19.92)
- Cheesecake & Dessert Co Cheesecake & Dessert Co , Double Chocolate Cake (Similarity score: 20.01)