Gildo Rachelli Schokoladen Eis
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 58.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelato Rachelli Yaourts Glacés Au Chocolat (servi Mous) (Similarity score: 5.66)
- Rians Le Fondant Au Chocolat Noir (Similarity score: 6.67)
- Bourbon Choco Brownie Rich Milk (Similarity score: 7.15)
- Carte D'or Glace Menthe (Similarity score: 7.57)
- Carte D'or Helado Menta Chocolate (Similarity score: 8.70)
- Ben & Jerry's, Ben & Jerry's Homemade Inc Ben & Jerry's, Ice Cream, Cherry Garcia (Similarity score: 9.65)
- White Chocolate Sugar Cookie (Similarity score: 10.68)
- Little Moons Mochi Yuzu (Similarity score: 10.73)
- Haagen Dazs, Gelato, Italian Style Frozen Dessert, Pomegranate Swirl, Pomegranate Swirl (Similarity score: 10.91)
- Oatly Oatly Vanilla (Similarity score: 10.92)
- Creamery Select Premium Ice Cream, Homestyle Chocolate (Similarity score: 12.08)
- Mega Star Mega Star Almond (Similarity score: 12.48)
- What?! The French Do You Do You (Similarity score: 12.51)
- Rians Rians Onctueux Crème Au Marron (Similarity score: 12.63)
- Julie's Julie's Organic, Ice Cream, Blackberry (Similarity score: 13.24)