Julie's Julie's organic, ice cream, blackberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 916kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 916kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 8.33g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 61.52141802067948% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 47mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 47mg |
| Sugars | 21.88g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Creamery Select Premium Ice Cream, Homestyle Chocolate (Similarity score: 7.47)
- Double Rainbow Double Rainbow, Organic Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 8.02)
- Publix Green Wise Organic Chocolate Ice Cream (Similarity score: 8.03)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.29)
- White Chocolate Sugar Cookie (Similarity score: 8.46)
- Glace Chocolat (Similarity score: 9.75)
- Picard 2 Élans Glacés Chocolat Vanille (Similarity score: 9.99)
- Bonne Maman Liégeois Vanille Naturelle Et Caramel (Similarity score: 10.17)
- Vanille Eiscreme (Similarity score: 10.34)
- Black Raspberry Chip Ice Cream, Black Raspberry (Similarity score: 10.88)
- Roundy's Roundy's, Gelato Chocolate Hazelnut (Similarity score: 11.39)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 11.93)
- Carte D'or,unilever Menthe Aux Éclats De Chocolat Noir (Similarity score: 12.45)
- Carte D'or Helado Menta Chocolate (Similarity score: 12.49)
- Bourbon Choco Brownie Rich Milk (Similarity score: 12.51)
Ingredients List
- Cream And Skim Milk
- Blackberry
- Evaporated Cane Juice
- Egg Yolk
- Natural Flavouring
- E440a
- E330
- Stablizer
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)