Carte d'or Glace menthe
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.50000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.5% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gildo Rachelli Schokoladen Eis (Similarity score: 7.57)
- Oatly Oatly Vanilla (Similarity score: 8.44)
- What?! The French Do You Do You (Similarity score: 8.67)
- Gelato Rachelli Yaourts Glacés Au Chocolat (servi Mous) (Similarity score: 9.45)
- Carte D'or Helado Menta Chocolate (Similarity score: 9.45)
- Ben & Jerry's, Ben & Jerry's Homemade Inc Ben & Jerry's, Ice Cream, Cherry Garcia (Similarity score: 10.10)
- Gelato (Similarity score: 10.15)
- Little Moons Mochi Yuzu (Similarity score: 10.30)
- Bourbon Choco Brownie Rich Milk (Similarity score: 12.03)
- Rians Le Fondant Au Chocolat Noir (Similarity score: 12.39)
- Eskiss,marque Repère Vrac Gourmand Façon Chocolat Liégeois (Similarity score: 12.40)
- Rians Rians Onctueux Crème Au Marron (Similarity score: 12.46)
- Haagen Dazs, Gelato, Italian Style Frozen Dessert, Pomegranate Swirl, Pomegranate Swirl (Similarity score: 13.19)
- Franprix Glace Vanille Noix De Macadamia (Similarity score: 14.01)
- Carte D'or,unilever Café (Similarity score: 14.27)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Emulsifier
- Stabiliser
- Colour
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Natural Mint Flavouring
- Natural Flavouring
- Sugar
- Fresh Cream
- Glucose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
- Cocoa Paste
- Butterfat
- Lactose And Milk Proteins
- Cocoa Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)