Gildo Rachelli Tartufo Cioccolato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1025kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1025kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 78.94736842105263% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.9% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Morrisons Creme Caramel (Similarity score: 8.96)
- Magnum,unilever Magnum Glace Bâtonnet Double Caramel 4x88ml (Similarity score: 10.35)
- Ice Cream (Similarity score: 11.10)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 13.17)
- Picard Adagio Vanille Chocolat (Similarity score: 13.85)
- BontĂ Divina Tartufo 2x90g +1 Gratuit (Similarity score: 13.90)
- Eis Am Stiel Schoko Und Vanille (Similarity score: 13.96)
- Tartufo (Similarity score: 14.15)
- Magnum Magnum Mania 8mp (Similarity score: 15.20)
- Equador Panna Cotta (Similarity score: 15.77)
- Vemondo Helado Vegano Chocolate Brownie (Similarity score: 15.89)
- Aldi Giannis Chocolate Brownie Ice Cream (Similarity score: 15.89)
- Talenti, Unilever Gelato (Similarity score: 16.60)
- Eroski Tarta Laminada Sabor Nata (Similarity score: 16.74)
- Our Family, Nash Finch Company Premium Ice Cream (Similarity score: 17.01)