Magnum Magnum mania 8mp
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1020kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1020kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 71.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 17 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Picard Adagio Vanille Chocolat (Similarity score: 6.86)
- Equador Panna Cotta (Similarity score: 8.86)
- Magnum,unilever Magnum Glace Bâtonnet Ruby 4x90ml (Similarity score: 9.48)
- Market Basket Premium Choice Ice Cream (Similarity score: 10.08)
- Market Basket Ice Cream (Similarity score: 10.08)
- Talenti, Unilever Gelato (Similarity score: 10.45)
- Ben & Jerry's Homemade Inc Ben & Jerry's, Ice Cream, That's My Jam, That's My Jam Core (Similarity score: 12.48)
- Thiriet 4 Palets Café Arabica (Similarity score: 13.63)
- Gelatelli Up (Similarity score: 13.70)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 14.21)
- Häagen Dazs Vanilla Ice Cream (Similarity score: 14.41)
- Decò Tartufo Nero (Similarity score: 14.70)
- Ice Cream (Similarity score: 14.97)
- Gildo Rachelli Tartufo Cioccolato (Similarity score: 15.20)
- Ja! Milky Sticks Vanille (Similarity score: 15.37)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Butterfat
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifier
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Stabiliser
- Natural Vanilla Flavouring
- Flavouring
- Colour
- Sugar
- Cocoa Butter
- Water
- Coconut Oil
- Glucose Syrup
- Whole Milk Powder
- Glucose Fructose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)