Gino's East Chicago Authentic Deep Dish Pizza
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 12.72g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.72g |
| Saturated Fat | 4.95g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 38.91509433962264% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.9% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 3 |
| Sodium | 219mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 219mg |
| Sugars | 2.12g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cheese Tortellini (Similarity score: 9.06)
- Coquelicot Demi Lune Brebis (Similarity score: 14.96)
- Tortellini Chicken (Similarity score: 15.16)
- Stamford St Food Company Cheese & Tomato Pizza (Similarity score: 16.21)
- Lustucru Stucru Tagliatelles Au Basilic (Similarity score: 18.71)
- Sacramento Baking Co Inc Sacramento Baking Company, Whole Wheat Bagel (Similarity score: 19.09)
- Raley's Tortellini, Cheese (Similarity score: 21.18)
- Le Délicat Rôti De Chapon Farce Aux Marrons Et Aux Figues Congelé Le Délicat 800 G (Similarity score: 23.58)
- Crispy Whole Wheat Roti Bread (Similarity score: 25.08)
- Tome Sardines Tome Sardines, Sardines In Olive Oil, Pickle (Similarity score: 25.83)
- Roti De Porc Cuit A L'ancienne (Similarity score: 26.15)
- Ramirez Sardines Fumées À L'huile D'olive (Similarity score: 26.31)
- Sardines À L’huile D’olive (Similarity score: 26.31)
- Chef Select Spinach And Feta Parcels (Similarity score: 26.39)
- Marks & Spencer British Shortcrust Pastry Steak Pie (Similarity score: 26.66)
Ingredients List
- Dough
- Extra Virgin Olive Oil
- Yeast
- Vegetable Oil
- Corn Oil
- Sauce
- Light Tomato Puree
- Salt
- E509
- Tomato Puree
- Water
- Barley Malt Flour
- Modified Starch
- Sugar
- Salt
- Oregano
- Black Pepper
- Cheese
- Lactic Ferments
- Salt
- Enzymes)] May Contain Vinegar
- Spice Topping
- E375
- And Powdered Cellulose
- Oregano
- Iron
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Water
- Flour Treatment Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)