Tome Sardines Tome sardines, sardines in olive oil, pickle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21.82g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21.82g |
| Saturated Fat | 5.45g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 29.97799779977998% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 5 |
| Sodium | 231mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 231mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Goodie's,sonstegard Foods Co Frozen Egg Product (Similarity score: 17.15)
- Aile De Poulet Saveur Provencal (Similarity score: 17.79)
- Roti De Porc Cuit A L'ancienne (Similarity score: 18.71)
- Chicken Breast 4 Kievs (Similarity score: 22.31)
- Landreau Ravioli De Boeuf (Similarity score: 22.84)
- Country Harvest Country Harvest Grains Omega3 (Similarity score: 23.88)
- Pasta Nuova Tortelloni Ricotta Épinards (Similarity score: 24.13)
- Iceland Chicken Breast 2 Kievs (Similarity score: 25.06)
- Lustucru Stucru Tagliatelles Au Basilic (Similarity score: 25.25)
- Gino's East Chicago Authentic Deep Dish Pizza (Similarity score: 25.83)
- Lustucru Tagliatelles Au Basilic Aux Oeufs Frais (Similarity score: 26.74)
- Parallèles Filets De Hareng (Similarity score: 27.34)
- Steak Burger (Similarity score: 27.77)
- Angus Chuck Steak Burger (Similarity score: 27.77)
- Tortellini Chicken (Similarity score: 28.97)
Ingredients List
- Sardine
- Olive Oil
- Cucumber
- Carrot
- Chili Pepper
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)