Gioiella Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 61.111111111111114% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.1% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 10 |
| Sodium | 196mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 196mg |
| Sugars | 0.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Itinéraire Des Saveurs Burrata (Similarity score: 11.04)
- Mozzarelle (Similarity score: 14.25)
- Mozzarella (Similarity score: 14.25)
- Mozzarella Treccia (Similarity score: 14.25)
- Ice Cream Sandwich (Similarity score: 15.78)
- Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 17.43)
- Stracchino Di Sorano (Similarity score: 19.56)
- Esselunga Bocconcini Di Mozzarella (Similarity score: 19.99)
- Spielman Wholesale Bagels Sour Dough (Similarity score: 20.06)
- Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 20.69)
- Giovanni Ferrari Fior Di Latte (Similarity score: 22.62)
- Bennet Mozzarella Biologica Bennet (Similarity score: 22.62)
- Coop 3 Mozzarelle (Similarity score: 23.46)
- Conad Mozzarella (Similarity score: 23.46)
- Mozzarella (Similarity score: 24.27)