Itinéraire des saveurs Burrata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 9 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mozzarella (Similarity score: 10.91)
- Mozzarella Treccia (Similarity score: 10.91)
- Mozzarelle (Similarity score: 10.91)
- Gioiella Mozzarella (Similarity score: 11.04)
- Esselunga Bocconcini Di Mozzarella (Similarity score: 13.39)
- Coop 3 Mozzarelle (Similarity score: 15.83)
- Mozzarella (Similarity score: 16.38)
- Stracchino Di Sorano (Similarity score: 16.61)
- Migros, Alfredo Mozzarella Sticks (Similarity score: 17.96)
- Spielman Wholesale Bagels Sour Dough (Similarity score: 18.67)
- Mozzarella Senza Lattosio (Similarity score: 19.54)
- Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 20.21)
- Coop Mozzarella Sticks (Similarity score: 20.99)
- Pizza Margherita (Similarity score: 21.07)
- Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 21.71)