Magnum Magnum Pistachio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.07g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.07g |
| Saturated Fat | 15.1g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.3257918552036% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.3% |
| Saturated Fat Value | 15.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 26.7g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- White & Milk Chocolate Trio Crispy Belgian Chocolate (Similarity score: 10.78)
- Glaces De Lyon Desserts Glacés Individuels Soufflé Grand Marnier® (Similarity score: 11.62)
- G7 Gelato Biologico Panna (Similarity score: 11.63)
- Magnum Mini Helados Surtidos Magnum Classico, Blanco Y Almendras (Similarity score: 12.58)
- Dre's Dre's Southern Style Ice Cream (Similarity score: 14.99)
- Dre's Dre's, Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 14.99)
- Rainbow Suklaatuutit (Similarity score: 15.05)
- Brothers International Desserts Inc Classic Bon Bons Ice Creams (Similarity score: 15.28)
- Brothers International Desserts Inc Classic Bon Bons Ice Cream (Similarity score: 15.28)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Mini Amande 6x55ml (Similarity score: 15.95)
- Magnum Batonnet Glace Mini Classic Amande Chocolat Blanc X 6 330 Ml (Similarity score: 15.95)
- Haagen Dazs Peppermint Bark Ice Cream (Similarity score: 16.26)
- Nestlé Smarties Ice Cream (Similarity score: 19.41)
- 50 Perles De Coco Surgelées (Similarity score: 19.59)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Chocolate Peppermint Crunch (Similarity score: 19.91)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Butterfat
- Emulsifier
- Spinach Powder
- Stabiliser
- Flavouring
- Colour
- Sugar
- Glucose Fructose Syrup
- Cocoa Butter
- Cocoa Paste
- Vegetable Fat
- Whole Milk Powder
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)