Glencourt Inc. Gelato Bars
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.39g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.39g |
| Saturated Fat | 5.08g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 66.57929226736566% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 59mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 59mg |
| Sugars | 30.51g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.51g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Omelette Norvégienne (Similarity score: 6.79)
- Talenti, Unilever Vanilla Caramel Swirl (Similarity score: 8.64)
- Consum Tarta Whisky (Similarity score: 10.95)
- Nestlé Glace Au Café (Similarity score: 11.89)
- Adélie Glace Façon Cappuccino (Similarity score: 12.00)
- Talenti,unilever Madagascan Vanilla Bean Gelato (Similarity score: 12.00)
- Triumf Glass,triumf Gräddglass Romrussin (Similarity score: 12.67)
- Tarte Tatin 6 Personnes (Similarity score: 12.88)
- Tarte Tatin 6 Parts Prec (Similarity score: 12.88)
- Mucci Stracciatella (Similarity score: 13.27)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 13.34)
- Ice Cream (Similarity score: 13.98)
- Birthday Ice Cream Cups (Similarity score: 14.20)
- Hudsonville Hudsonville, Naturals, Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 14.35)
- Picard Glace À L'italienne Façon Panna Cotta Sauce Caramel (Similarity score: 14.72)
Ingredients List
- Milk
- E412
- E407
- Cane Sugar
- Raspberry Base
- Cream
- Skimmed Milk
- Cocoa Butter
- Soya Oil
- Natural Flavouring
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)