Hudsonville Hudsonville, naturals, ice cream, strawberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 5.47g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 58.31556503198293% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 55mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 55mg |
| Sugars | 26.56g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.56g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Talenti,unilever Madagascan Vanilla Bean Gelato (Similarity score: 5.88)
- Tropics Ice Cream (Similarity score: 9.44)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 9.55)
- Hudsomville Ice Cream (Similarity score: 9.55)
- La Menorquina Helado De Turrón (Similarity score: 10.40)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 10.43)
- Little Moons Mocchi Glacé (Similarity score: 10.81)
- Ice Cream (Similarity score: 11.17)
- Hudsonville, All Star Dairy Association Inc Hudsonville, Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 11.47)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 11.47)
- Talenti Black Cherry Gelato, Black Cherry (Similarity score: 11.97)
- Purple Cow Blue Moon And Black Cherry Flavored Ice Cream (Similarity score: 12.65)
- Hudsonville Chocolate Cocoa Bean Ice Cream (Similarity score: 12.71)
- Clafoutis Aux Griottes (Similarity score: 13.24)
- Nestlé Glace Au Café (Similarity score: 13.49)
Ingredients List
- Milk
- E330
- Cane Sugar
- Cream
- Strawberry
- Skimmed Milk
- Water
- Corn Starch
- E410
- Vanilla
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)