glicks Passover chocolate syrup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.56g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.56g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 104.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 61.5g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 61.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ser,la SerenĂsima Dulce De Leche (Similarity score: 10.21)
- Terre Et Soleil Meringues (Similarity score: 10.67)
- Anti Oxidant Very Berry Mix (Similarity score: 18.00)
- Meringhe (Similarity score: 26.87)
- Zena Sirop Bissap (Similarity score: 26.93)
- Nutricia Leche Condensada Sin Lactosa (Similarity score: 30.52)
- Eroski Leche Condensada Desnatada (Similarity score: 30.84)
- Meringues (Similarity score: 31.30)
- Nestlé (Similarity score: 32.57)
- Holiday Candy Corp Inc Cable Car, Gummi Sharks (Similarity score: 34.53)
- Gummi Blue Sharks (Similarity score: 34.53)
- Holiday Candy Corp Inc Gummi Sharks Chewy Candy (Similarity score: 34.53)
- Kaufland Bio Dattelsirup (Similarity score: 35.08)
- Sauce (Similarity score: 36.75)
- Barney's Botanicals Delta 8 Gummies Assorted Flavors (Similarity score: 38.24)
Ingredients List
- Cane Sugar
- Water
- Cocoa
- Salt
- Vanillin
- E202
- E211
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)