Globus Sahnetorte Lebkuchengeschmack to go
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1216kj (291 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1216kj (291 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 9.9g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 58.235294117647065% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.2% |
| Saturated Fat Value | 9.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marie Morin Tiramisu Au Café De Colombie (Similarity score: 15.40)
- Il Et Elle Flottantes Llc Just Enough, Chocolate Raspberry Dessert Cups (Similarity score: 18.27)
- Shahin Cassam Chenai Madecasse, Madagascar Chocolate, Cinnamon & Chili Pepper (Similarity score: 19.80)
- Magnum,miko Black Espresso (Similarity score: 24.07)
- La Veggisserie Veggine Fraisier (Similarity score: 24.71)
- Tartelettes Amandine Poire (Similarity score: 24.86)
- Tarte Amandine Poire 6 Parts La Pièce De (Similarity score: 24.86)
- Tartelettes Fraises (Similarity score: 25.11)
- Belle France Crème Brûlée & Cassonade (Similarity score: 25.30)
- Schwarzwaldmilch Crème Fraîche (Similarity score: 26.02)
- Ad Visor Van Leeuwen, Vegan Ice Cream, Coconuts & Cashews, Salted Caramel (Similarity score: 27.22)
- Pa Food Mantou Sandwich (Similarity score: 27.34)
- Auchan Crème Fraîche Épaisse Entière De Normandie (Similarity score: 27.67)
- Tendrepré Crème Fraîche Épaisse 30% De Matière Grasse (Similarity score: 27.81)
- Auchan (Similarity score: 28.15)
Ingredients List
- Cream
- Cocoa Butter
- E428
- Invert Sugar Syrup
- Colour
- Flavouring
- Chicken Egg Yolk Powder
- Sweet Whey Powder
- Coriander
- Cinnamon
- Gingerbread
- Modified Starch
- Acid
- Hazelnut
- Starch
- Caramelised Sugar Syrup
- Aniseed
- Clove
- Natural Flavouring
- Hazelnut Paste
- Natural Cinammon Flavouring
- Water
- Vegetable Fat
- Molasses
- Sugar
- Wheat Flour
- Glucose Syrup
- Cocoa Paste
- Mascarpone
- Grape Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)