Tartelettes amandine poire
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1222kj (293 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1222kj (293 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 6.2g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 51.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.7% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 29.199999999999996mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 29.2mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Amandine Poire 6 Parts La Pièce De (Similarity score: 0.00)
- Tartelettes Amandine Poire (Similarity score: 15.27)
- Bofrost Walnuss (Similarity score: 21.85)
- Marie Morin Tiramisu Au Café De Colombie (Similarity score: 22.29)
- Glaces Ruiz Bâtonnet Glace Fresco Chocolat (Similarity score: 24.26)
- Globus Sahnetorte Lebkuchengeschmack To Go (Similarity score: 24.86)
- Kalise Kalise Trufo Plus Blanco (Similarity score: 26.10)
- Happy Apple Co Caramel Apple Grand Gourmet Triple Chocolate Turtle, Caramel Apple (Similarity score: 26.52)
- Glutabye Pain D'épices Au Miel (Similarity score: 26.83)
- Mövenpick Glace Au Chocolat (Similarity score: 28.64)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 29.49)
- Bonne Maman Chocolate Mousse (Similarity score: 29.61)
- Pa Food Mantou Sandwich (Similarity score: 29.90)
- Gelatelli Pot De Glace Au Chocolat Belge (Similarity score: 30.06)
- Mövenpick,nestlé,froneri Movenpick Swiss Chocolate (Similarity score: 30.11)