Tartelettes fraises
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 5.2g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 55.91397849462365% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.9% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Shahin Cassam Chenai Madecasse, Madagascar Chocolate, Cinnamon & Chili Pepper (Similarity score: 16.12)
- Marie Morin Tiramisu Au Café De Colombie (Similarity score: 19.73)
- La Veggisserie Veggine Fraisier (Similarity score: 20.89)
- Ad Visor Van Leeuwen, Vegan Ice Cream, Coconuts & Cashews, Salted Caramel (Similarity score: 21.07)
- Pain Au Raisin Aop (Similarity score: 21.23)
- Happy Apple Co Caramel Apple Grand Gourmet Triple Chocolate Turtle, Caramel Apple (Similarity score: 21.43)
- Honeycomb Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 21.54)
- Coffee (Similarity score: 21.90)
- Panettone Sans Gluten Bio (Similarity score: 22.09)
- Picard 8 Cœurs Glacés (Similarity score: 22.41)
- Maheso Profiteroles Ultracongelados (Similarity score: 24.04)
- Crème Brûlée (Similarity score: 24.14)
- Panettone Al Cioccolato (Similarity score: 24.70)
- Globus Sahnetorte Lebkuchengeschmack To Go (Similarity score: 25.11)
- Milsani Nata Montada (Similarity score: 25.80)