Goldenbrook Supreme Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1034kj (248 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1034.0kj (248 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3707865168539g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.37g |
| Saturated Fat | 6.7415730337079g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 59.99999999999911% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.0% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 101.12359550562mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 101.1mg |
| Sugars | 28.089887640449g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 6.12)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 8.77)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 9.09)
- Real Premium Praline Pecan Ice Cream, Praline Pecan (Similarity score: 9.86)
- Cookie Dough & M&m’s (Similarity score: 9.96)
- Bridgeman's Ice Cream (Similarity score: 10.30)
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Lemon Cookie (Similarity score: 10.86)
- Organic Lemon Ice Cream, Lemon Cookie (Similarity score: 10.86)
- Caramel Macchiato Ice Cream, Caramel Macchiato (Similarity score: 12.60)
- Weis, Weis Markets Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 13.30)
- Mocha Black Cherry Ice Cream (Similarity score: 13.66)
- The Schwan Food Company Jack Nicklaus, Ice Cream, Triple Chocolate (Similarity score: 14.02)
- Creamy Vanilla With Indulgent Bits Of Cookie Dough And Chocolaty Chips Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 14.08)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Super Chunky Cookie Dough Ice Cream, Super Chunky Cookie Dough (Similarity score: 14.25)
- Guava Jelly Roll (Similarity score: 14.68)