Bridgeman's Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 7.79g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 54.513645906228135% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.5% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 17 |
| Sodium | 97mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 97mg |
| Sugars | 27.27g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Real Premium Praline Pecan Ice Cream, Praline Pecan (Similarity score: 3.05)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 9.04)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 10.26)
- Goldenbrook Supreme Ice Cream (Similarity score: 10.30)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 10.71)
- Hy Vee Inc Toasted Almond Fudge Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Fudge And Fudge Covered Almonds (Similarity score: 11.07)
- Real Ice Cream (Similarity score: 11.07)
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 11.49)
- Cookies & Cream Organic Vanilla Ice Cream With Cookies, Cookies & Cream (Similarity score: 11.49)
- Organic Lemon Ice Cream, Lemon Cookie (Similarity score: 11.54)
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Lemon Cookie (Similarity score: 11.54)
- Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 12.31)
- Gelatelli,lidl Choco Brownie (Similarity score: 12.52)
- Trumoo Bars (Similarity score: 12.94)
- Weis, Weis Markets Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 13.95)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Salt
- E500ii
- Pecan Nut
- Butter
- Brown Sugar
- E410
- E412
- Dextrose
- Vanilla Extract
- E160b
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Water
- Sweetened Condensed Milk
- Condensed Skimmed Milk
- Modified Corn Starch
- E401
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)