Organic lemon ice cream, lemon cookie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 8.24g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 58.35694050991502% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.4% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 16 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 21.18g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Lemon Cookie (Similarity score: 0.00)
- Cookie Dough & M&m’s (Similarity score: 8.12)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 8.38)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 8.43)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 10.12)
- Goldenbrook Supreme Ice Cream (Similarity score: 10.86)
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 10.94)
- Cookies & Cream Organic Vanilla Ice Cream With Cookies, Cookies & Cream (Similarity score: 10.94)
- Bridgeman's Ice Cream (Similarity score: 11.54)
- Mocha Black Cherry Ice Cream (Similarity score: 12.10)
- Real Premium Praline Pecan Ice Cream, Praline Pecan (Similarity score: 12.48)
- Creamy Vanilla With Indulgent Bits Of Cookie Dough And Chocolaty Chips Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 12.49)
- The Schwan Food Company Jack Nicklaus, Ice Cream, Triple Chocolate (Similarity score: 12.87)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Cookie Dough Caramel (Similarity score: 12.95)
- Caramel Macchiato Ice Cream, Caramel Macchiato (Similarity score: 12.96)
Ingredients List
- Milk
- Molasses
- E500ii
- Cream
- Evaporated Cane Juice
- Sandwich Cookies
- Wheat Flour
- Powdered Sugar With Corn Starch
- High Oleic Sunflower Oil
- Sugar
- Oat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)