Mackie's of Scotland Traditional real dayry ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 854kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 854kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 6.8g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.962962962962955% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 19.3g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Douceur De Crème Chocolat Au Lait (Similarity score: 6.49)
- Vanden Casteele Crème Glacée Chartreuse (Similarity score: 7.01)
- Casino Douceur De Crème Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 7.13)
- 100% Farmer Owned (Similarity score: 7.14)
- Good & Delish Ice Cream (Similarity score: 7.55)
- Ice Cream (Similarity score: 8.18)
- Erhard Crème Glacée Café De Colombie (Similarity score: 8.23)
- Gelato Fiasco Torched Marshmallow S'more Graham Cracker Gelato, Torched Marshmallow S'more (Similarity score: 8.25)
- Zott Monte (Similarity score: 8.54)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 9.43)
- Flavored Ice Cream (Similarity score: 9.46)
- Breyers, Unilever Breyersoriginalchocolateicecream (Similarity score: 9.65)
- Snickers, Mars Snickers Ice Cream (Similarity score: 9.68)
- Flan Nature (Similarity score: 9.91)
- The Kroger Co Party Pail Ice Cream (Similarity score: 10.04)