Good & Gather Ground pork
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15.1786g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.18g |
| Saturated Fat | 2.6786g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 13.636479338590531% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.6% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | 2 |
| Sodium | 214.28569999999996mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 214.3mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Papa John's Salad & Produce Tuna Penne Pasta Salad (Similarity score: 12.15)
- Papa John's Salads & Produce Pasta Salad (Similarity score: 12.15)
- Chicken &chorizo Empanadas (Similarity score: 13.12)
- Nos Boulangers (Similarity score: 19.57)
- Miau Sardinas En Aceite De Oliva (Similarity score: 20.49)
- Miau Sardinillas En Aceite De Oliva (Similarity score: 20.49)
- Berthe Brand,berthe Sardines Portugaises À L’huile D’olive (Similarity score: 20.50)
- Mitronette Pain (Similarity score: 21.09)
- Terrine De Thon Aux Oignons (Similarity score: 21.26)
- Creation Maison Limoges Baguette De Tradition (Similarity score: 23.16)
- Munch Egg Sandwich (Similarity score: 23.34)
- Filetto Di Salmone (Similarity score: 23.39)
- Jose Gourmet Petites Sardines Fumées À L'huile D'olive Vierge Conserve 90 G Jose Gourmet (Similarity score: 24.29)
- De Angelis Piu Voglia Tortelloni Alla Ricotta E Spinaci (Similarity score: 25.03)
- J&j Snack Foods Corp Fully Baked Soft Pretzels (Similarity score: 25.48)
Ingredients List
- Pork
- Pork Stock
- E326
- E339
- Salt
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)