Chicken &Chorizo empanadas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.1g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16.51376146788991% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.5% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 1 |
| Sodium | 212.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 212mg |
| Sugars | 1.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Papa John's Salad & Produce Tuna Penne Pasta Salad (Similarity score: 10.47)
- Papa John's Salads & Produce Pasta Salad (Similarity score: 10.47)
- Good & Gather Ground Pork (Similarity score: 13.12)
- Fairway Pesto Alla Genovese (Similarity score: 18.01)
- Nos Boulangers (Similarity score: 18.44)
- Hummus Caril E Açafrão (Similarity score: 19.58)
- Munch Egg Sandwich (Similarity score: 19.69)
- Mitronette Pain (Similarity score: 19.89)
- De Angelis Piu Voglia Tortelloni Alla Ricotta E Spinaci (Similarity score: 20.22)
- Wholemale Pita Bread (Similarity score: 20.47)
- Terrine De Thon Aux Oignons (Similarity score: 20.49)
- Creation Maison Limoges Baguette De Tradition (Similarity score: 20.72)
- Tesco French Fries (Similarity score: 21.51)
- Rund & Suna (Similarity score: 21.81)
- Mavrommatis Pita Pain Libanais Complet (Similarity score: 22.02)