Good & Gather Steakhouse seasoned beef frozen patties
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1234kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1234kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 16.07g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.07g |
| Saturated Fat | 9.82g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 39.28% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.3% |
| Saturated Fat Value | 9.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 179mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 179mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Asda Extra Special, Asda 2 Yorkshire Bred Pepper And Thyme Pork Ribeye Steaks (Similarity score: 21.90)
- Hardwood Smoked Beef Brisket In Sauce (Similarity score: 30.32)
- The Bakery Cherry Turnover (Similarity score: 31.70)
- Paté En Croute Le Gourmet (Similarity score: 32.08)
- Rib Steak (Similarity score: 32.21)
- Mousse Au Chocolat Maison (Similarity score: 33.14)
- Antica Julia Fettuccine Integrali Ai Legumi (Similarity score: 33.55)
- Mac & Cheese Pies (Similarity score: 34.44)
- Breaded Garlic Chicken Kievs (Similarity score: 35.59)
- Connell Bakery Connell Bakery Bagel (Similarity score: 36.33)
- Ice Cream (Similarity score: 39.12)
- Sl Pie (Similarity score: 39.31)
- 8 Inch Fresh Peach Pie (Similarity score: 39.72)
- Tortelloni Cheese And Tomato (Similarity score: 39.87)
- Schär Croissant (Similarity score: 40.09)
Ingredients List
- Beef
- Water
- Less Than 2% Seasoning
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)