Schär Croissant
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 1.7g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 23.28767123287671% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.3% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 6 |
| Sodium | 188mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 188mg |
| Sugars | 12g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Southland Baking Co Inc Southland Baking Co, Ojarascas Cookieis (Similarity score: 19.03)
- Chocolate Crinkle Cookies (Similarity score: 19.26)
- The Bakery Cherry Turnover (Similarity score: 20.97)
- Mantecadas (Similarity score: 23.60)
- Pain Aux Raisins Sans Gluten (Similarity score: 23.86)
- Carrefour Tartelette Fine Aux Pommes (Similarity score: 24.17)
- Gourmet New Orleans Hand Pie (Similarity score: 25.36)
- Batter Up Llc Whoopie Pies (Similarity score: 26.60)
- Dragonfly Organic Tofuburgers (Similarity score: 28.39)
- Genius Pain Aux Raisins Sans Gluten (Similarity score: 28.56)
- Lipari Foods Blackberry Pie (Similarity score: 31.18)
- Regalette Crêpes Fines Bio Au Sucre De Canne (Similarity score: 31.31)
- Jewel Strawberry Cream Cheese Strudel Bite (Similarity score: 32.08)
- Handmade Real Foods Apple Brioche Bread Pudding (Similarity score: 33.52)
- Cauliflower Cauliflower Pizza Crust (Similarity score: 33.58)