Tortelloni cheese and tomato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.8g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 30.61224489795918% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30.6% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 2.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Ensalada Capriccio (Similarity score: 17.28)
- Spar Ensalada Supreme (Similarity score: 17.28)
- Southland Baking Co Inc Southland Baking Co, Ojarascas Cookieis (Similarity score: 24.89)
- Rib Steak (Similarity score: 28.24)
- Pumpkin Sliced Creme Cake (Similarity score: 29.90)
- Versace Tagliatelle Aux Oeufs (Similarity score: 31.13)
- Versace Spaghetti Aux Oeufs (Similarity score: 31.13)
- Corny,schwartau Corny Free Haselnuss (Similarity score: 31.60)
- Conservas Catalina Bonito Del Norte Conservas Catalina (Similarity score: 32.33)
- Markets Of Meijer Strawberry Rhubarb Pie, Strawberry Rhubarb (Similarity score: 32.43)
- Regalette Crêpes Fines Bio Au Sucre De Canne (Similarity score: 33.04)
- Stuffing Mix (Similarity score: 33.61)
- Italian Susage Tortelloni (Similarity score: 33.65)
- Cashew Reserve (Similarity score: 33.75)
- Tortellini (Similarity score: 33.79)
Ingredients List
- Durum Heat Semolina
- Tomato Powder
- Salt
- Yeast
- Acidity Regulator
- Preservative
- Flavouring
- Nutmeg
- Pasteurise Egg
- Wheat Flour
- Ricotta
- Water
- Mozzarella
- Mozzarella
- Salt
- Sunflower Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)