Good Habit Box Llc Good Habit, Super Topper Apple Fig Digestive Health Booster
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 18.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 18.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 11.11111111111111 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 11.1 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 141mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 141mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sun Maid Mixed Fruit (Similarity score: 33.92)
- Butterfinger (Similarity score: 37.48)
- Trs Tamarin Concentre 200ml (Similarity score: 39.13)
- Crownfield Ovesná Kaše Jahoda (Similarity score: 41.39)
- Seasoned Fiesta Quinoa (Similarity score: 41.65)
- Zen Bakery Banana Nut Muffin (Similarity score: 42.15)
- Thomy Meerrettich (thomy) (Similarity score: 43.07)
- Dressing, Blood Orange Poppy Seed With Navy Bean (Similarity score: 45.22)
- Laitilan Leipä Gluteeniton Omenapiirakka (Similarity score: 45.33)
- The Long Company Aunt Hattie's, Enriched Soft French Rolls (Similarity score: 47.22)
- Grape Jelly (Similarity score: 47.91)
- Nestle Milo Cup (Similarity score: 48.79)
- Maza Muhammara (Similarity score: 49.38)
- J&j Snackfoods Corp Original Fully Baked Soft Pretzels, Original (Similarity score: 49.91)
- Soft Pretzels Fully Baked Soft Pretzels With Salt Pack (Similarity score: 50.07)
Ingredients List
- Fig
- Apple
- Psyllium
- Buckwheat
- Flax Seed
- Chicory Root
- Honey
- Cinnamon
- Cardamom
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)